Ochutnávka vín Vinuri Cramele Recas & Wine Princess

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas & Wine Princess - Opět to nejlepší z Rumunska" dne 16.2.2015

Vinné chuťovky z Banátu

Další nová vína ze špičkových rumunských vinařství Cramele Recas a Wine Princess z oblasti Banátu nám ve Viničním altánu představil majitel dovozní společnosti Kassimex, s.r.o. Ing. Casian Suciu Šubert. Celkem 12 vzorků - deset z vinařství Cramele Recas a dva z menšího vinařství Wine Princess. Byla to velmi zajímavá vína, v drtivé většině s výborným poměrem cena/výkon.

Ochutnali jsme vína z různých řad, určená často konkrétní klientele i prodejcům v různých částech světa, především z anglofonních zemí. Vkus může být různý (a to platí i o ambaláži vín), ale jejich kvalita se pozná poměrně rychle. Nebyl to pro nás problém.

Sérii odrůdových vín z vinařství Cramele Recas zahájil Sauvignon Blanc 2012 s komerčním označením I'm. Suché, svěží, ovocité a nekomplikované víno pro denní pití. Solidní kvalita za pěknou cenu.

Ze stejného vinařství, ale ze speciální série určené pro amerického zákazníka, bylo Chardonnay Recas 2012. Suché víno s ovocnou vůní (citrusy, světlé peckoviny) a jemným máslovým „štychem”. V těle plnější, nazrálé a šťavnaté s máslovými tóny a lehkou minerální koncovkou. Víno s ještě lepším poměrem a ceny a kvality, což platilo i o následujícím vínu.

Tím bylo víno opět z předchozího vinařství, ale z řady Paparuda - Riesling (vlašský) 2013. O něco bohatší, ovocně-minerální víno, suché s uhlazeným tělem a měkce pikantním, spíše jemnějším závěrem.

Následovala tři odrůdová vína z vyšší řady Paparuda Rezerva. Prvním byl Sauvignon Blanc 2012, suché víno z vyzrálejších hroznů a s trošku vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce se stopou lipového květu. V chuti identické, možná s trošku výraznějšími minerálními tóny a s lehkým dotykem vanilky. V závěru s měkce pikantním citrusovým závojem.

Více mi chutnalo víno Feteasca Regala Paparuda Rezerva 2011. Více máslové a výrazněji minerální s jakýmsi předstupněm petrolejových tónů ve vůni i chuti. V těle zakulacené a bohatší se zřetelnějším dotykem vanilky.

Ale rozhodně nejlepší z této řady bylo Chardonnay 2012. Bohaté víno s vyšším alkoholem (13,9 %) a s vůní nazrálého světlého ovoce a máslové kukuřice. V chuti vyzrálé ovoce, medově-máslové, šťavnaté a měkce pikantní s příjemnými vanilkovými tóny.

Mezistupněm k červeným bylo Rosé cuvée Wine Princess 2014 z vinařství Wine Princess. Použitými odrůdami byly Feteasca Neagra, Burgund Mare a Merlot. Výrazně ovocná vůně (maliny, další lesní plody), stejně bohatá chuť tohoto suchého vína, jemně kořenitá s pikantním závěrem. Opravdu osvěžující růžovka!

Prvním červeným byl Pinot Noir I'm 2013 z vinařství Cramele Recas, komerčně připravené víno na klasická červená vína s poněkud vyšším zbytkovým cukrem (5,15 g/l). V příjemné vůni jemně kořenité peckoviny. Ve štíhlejším těle tmavé ovoce, tóny hořké čokolády a zřetelnější třísloviny. Víno na běžné pití s dobrou cenou.

Závěr byl ve znamení červených vín se zřetelně vyšší kvalitou. Začal to Cabernet Sauvignon Paparuda Rezerva 2011. Vyšší alkohol (14,5 %), pěkná vůně vyzrálých třešní a višní. V plnější chuti tmavé ovoce, tělo uhlazené s tóny čokolády a sládnoucích tříslovin.

O poznání více mi chutnal Syrah Paparuda Rezerva 2012 s pestrou vůní tmavých lesních plodů, kůže a jemné čokolády. Chuť téměř identická, jemná a uhlazená. Velmi zdařilý syrah!

Následující Merlot Paparuda Rezerva 2012 mne nezaujal. Příjemná vůně (tmavé ovoce), ale v těle byl o poznání tenčí, s čokoládovou hořčinkou a s viditelnými tříslovinami.

Nejvíc z červených se mi líbilo závěrečné cuvée Diorit 2011 z vinařství Wine Princess (odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Burgund Mare a Pinot Noir). Krásná vůně tmavých peckovin, stejně tak velmi ovocitá chuť. „Čisté” víno, svěží a uhlazené, které zrálo pouze v nerezu. Velmi pěkná tečka za výrazným červeným finišem rumunských vín.

Početně silně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Diorit Wine Princess a Syrah Paparuda Rezerva - 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay Paparuda Rezerva - 8,9 b., Rosé cuvée Wine Princess a Cabernet Sauvignon Paparuda Rezerva - 8,8 b., Feteasca Regala Paparuda Rezerva - 8,7 b., Sauvignon Blanc Paparuda Rezerva - 8,6 b., Merlot Paparuda Rezerva, Chardonnay Recas a Riesling Paparuda - 8,5 b., Sauvignon Blanc I'm - 8,4 b. a Pinot Noir I'm - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý