Ochutnávka vín Vinařství Karel Válka (Nosislav)

Ochutnávka Vinařství Karel Válka (Nosislav) dne 28.1.2015

Opět kvalita z Nosislavi

Po dvou letech jsme měli možnost opět ochutnat stále lepší vína z nosislavského rodinného Vinařství Válka. Technoložka vinařství Milada Válková a její manžel, vinohradník Karel Válka, nám tentokrát představili jedenáct vín z ročníků 2011 až 2014, v drtivé většině z bioprodukce. A opět jsem zaznamenal, v porovnání s předloňskou ochutnávkou, jistý kvalitativní posun. Už to není u moravských vinařů, především těch menších, stoprocentní jistota. Obzvláště v ročnících, které nejsou pro vinaře z klimatického hlediska ideální. I když ne všichni členové z našeho malého „vrcholového týmu” byli v hodnocení tak vstřícní.

Zahájili jsme jakostním Veltlínským zeleným 2013, výrazně suchým vínem doslazeným v moštu na 21 °NM. V ovocné vůni jemné tóny pepře a angreštu. Chuť měkce ovocná, lehounce zakulacená a šťavnatá s pikantním, nepříliš dlouhým závěrem.

Prvním z delší řady bio-vín bylo Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Opět výrazně suché víno s bohatou kyselinkou (7,6 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkým máslovým „štychem”. V chuti ovocné, velmi pikantní, poměrně nazrálé s lehounkým náznakem karamelové stopy po ležení na jemných kvasničních kalech.

Cuvée Bellus 2013 v pozdním sběru, sur-li, opět bio-víno z několika odrůd (Rulandské bílé, Chardonnay, Tramín červený), suché s vůní po světlem ovoci, květinách a jemných minerálech. Chuť, ovocná s decentním přídavkem bylin, a s velmi pikantním závěrem. Myslím, že ještě zkrásní ležením v láhvi v horizontu tak jednoho roku!

Pro mnohé byla asi překvapením suchá Pálava 2013 v pozdním sběru, rovněž bio-víno s výraznou kyselinou (7,9 g/l). Ve vůni jemné, lehounce kořenité citrusy a vzdálený dotyk růží. Chuť ovocně-květinová, poměrně šťavnatá, náznak minerálů a pikantní koncovka. Poměrně extraktivní víno, bez očekávaného „dámského stylu”. Tedy i pro muže, kteří nemají rádiu sladší a výrazně aromatická vína.

Kabinetní Muškát moravský 2013 bio byl posledním bílým suchým vínem. Ve vůni vyzrálý hrozen a jemné tóny muškátu. V chuti lehounce kořenité světlé ovoce s delikátní stopou po čerstvé majoránce. V koncovce příjemně pikantní. Obdobně jako předchozí Pálava i toto víno nabídlo jemnou aromatiku.

Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl jakostní Ryzlink vlašský 2013, sur-lie. Polosuché víno s výraznou kyselinou (9,9 g/l). Ve vůni ovoce (hruška) a lehké tóny květu (lípa). V poměrně šťavnaté chuti jsem cítil ovoce, květy (náznak akátu), jemné oříšky. Víno s plnějším tělem mělo měkce pikantní závěr.

Výrazně sladší byl Ryzlink rýnský 2013, bio, v pozdním sběru. Nižší alkohol (10,5 %) a vyšší zbytkový cukr (34,4 g/l). Ve vůni světlé peckoviny, především broskev. V sladší chuti ovocný s plnějším tělem, ale jen lehce pikantní. Vyšší cukr trošku zakryl jinak pěknou ovocnost vína.

Chutnalo mi Cuvée La Guerre rosé bio 2013, suché a šťavnaté víno s vůní kompotovaných jahod, a možná i červeného rybízu. V chuti zakulacené a šťavnaté s pěknou pikantností v závěru na patře.

Prvním ze tří červených bylo bio Svatovavřinecké 2012 v pozdním sběru. Suché s vyšší kyselinou vonělo po kompotovaném tmavém ovoci s jemnou kořenitou stopou (tzv. bakelitový „štych”). V chuti lehce „nakvašené” tmavé ovoce, opět „bakelitové” tóny a zřetelně pikantní závěr. Upřímně, příliš mne nepotěšilo.

Mnohem více jsem si užil Cabernet Moravia 2012 v pozdním sběru, rovněž bio-víno. Opět výrazně suché víno s vůní tmavého ovoce a jemných paprikových tónů. V chuti lehce kořenité tmavé ovoce, tělo uhlazené až elegantní, jen trošku štíhlejší a s pikantním závěrem.

Rozhodně nejlepším červeným vínem a možná i celého večera byl Cabernet Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Příjemně vyvážené suché víno s o něco vyšším alkoholem proti předchozím bio-vínům (13 %). Ve vůni tmavé ovoce, především peckoviny. Také v chuti, která byla jemně kořenitá, poměrně plná, jen s lehounkou pikantností. Část vína, které je vhodné i na delší pití, zrála v použitém bariku.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”, který byl tentokrát početně lehce oslabený: Cabernet Sauvignon 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský sur-lie 2013 - 8,8 b., Pálava 2013, bio a Cuvée La Guerre rosé,bio - 8,5 b., Ryzlink rýnský bio a Cabernet Moravia bio - 8,4 b., Chardonnay 2013, bio a Muškát moravský 2013, bio - 8,3 b., Cuvée Bellus, bio sur-lie - 8,2 b., Svatovavřinecké bio 2012 - 8,1 b., a Veltlínské zelené 2013 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý