Ochutnávka vín Vinařství Lahofer (Dobšice)

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) dne 23.04.2015

Pikantní i elegantní Lahofer

Tucet vín, převážně z ročníku 2013, představil ve Viničním altánu jeho pravidelný host Jaroslav Chaloupecký z Vinařství Lahofer v Dobšicích. A byla to vína z vyhlášených, ale i z méně známých viničních tratí na Znojemsku. Vína v drtivé většině již připravená k zážitkovému pití.

A zahájili jsme v „obráceném gardu”, tedy červenými víny. Prvním z lahoferské dvanáctky byla Frankovka 2013 v pozdním sběru (viniční trať Na Vyhlídce). Ve vůni tmavé třešně s náznakem pecičky. Také v chuti nazrálé tmavé peckoviny, jemná kořenitost s lehounkou pikantností v závěru na patře. Příjemně pitelné víno nejen k jídlu.

O poznání vyzrálejší a sofistikovanější bylo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů (několik viničních tratí na Znojemsku). Velmi bohaté víno včetně alkoholu (14,8 %) a bezcukerného extraktu (32 g/l). Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů v džemovitém provedení s dotykem kůže. V bohaté chuti tmavé ovoce s jemným závanem kůže a čokolády. V delším závěru byly ještě zřetelné třísloviny.

Následovalo první bílé víno - kabinetní Müller Thurgau 2013 (Volné pole). Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4 g/l) s ovocnou vůní (nazrále jablko, hruška) v jemném květinovém závoji. V chuti poměrně plné, šťavnaté, výrazně ovocné a pikantní. Polovině „vrcholového týmu” chutnala, druhé pak výrazně méně.

Pro mne jedním ze dvou nejlepších bílých vín večera bylo Rulandské bílé 2013 v pozdním sběru (Volné pole). Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem, (7,6 g/l) a kyselinou (7,8 g/l). Ve vůní lehounce máslové světlé peckoviny a stopa květin. V plnější, decentně nasládlé a delikátně minerální chuti jsem cítil broskve, meruňky a ryngle. Harmonické víno se šťavnatým a příjemně pikantním tělem.

O poznání štíhlejší bylo první ze tří vín VOC Znojmo - Veltlínské zelené 2013 (Volné pole). Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (9,6 g/l) vonělo po jemně kořenitém (stopa pepře) světlém ovoci. V chuti ovocné, lehounce nasládlé a měkce pikantní víno s poněkud kratší koncovkou.

Mnohem více mi chutnal Sauvignon 2013 (U Hájku). Již polosuché víno s výraznou kyselinou (8,1 g/l) voněl po broskvích, angreštu a jemném grepu. V chuti ovocně-minerální, zakulacené a měkce pikantní v delším závěru, v němž se objevila lehká stopa grepu.

Třetím ochutnávaným vínem VOC byl Ryzlink rýnský 2013 (Špičák). Polosladké víno s výraznou kyselinou (8,1 g/l). Ve vůni výrazně nazrálé světlé peckoviny a lehké minerální tóny. V chuti nasládlé, měkce ovocné, šťavnaté a výrazně pikantní. Víno však potřebuje ještě čas a harmonizovat se v láhvi. Kyseliny a cukry totiž podle mne ještě nebyly v „souladu”.

Dalším výrazným vínem večera bylo polosuché Neuburské 2013 v pozdním sběru (Lampelberg). Krásná a bohatá vůně (vyzrálé světlé ovoce, jemné medové a smetanové tóny). V chuti lehounce nasládlé, zakulacené a ovocně-květinové se stopou džemu v delší, decentně pikantní koncovce. Víno na delší příjemné pití.

Pro mne měl kabinetní Ryzlink vlašský 2013 z vrbovecké viniční trati Dolina jednu menší chybu: na „vlašák” zbytečně vysoký zbytkový cukr (13 g/l). Jinak mělo víno krásnou ovocně-minerální vůni s lehkými medovými tóny. V chuti nasládlé, ovocně-minerální, šťavnaté a měkce pikantní (do citrusů). Víno však působilo poměrně harmonicky.

Následovalo jediné růžové víno večera - kabinetní Svatovavřinecké 2014 (Volné pole). A také jediné z loňské sklizně. Polosladké víno (20,5 g/l zbytkového cukru) s výraznou kyselinou (8,3 g/l) mělo ve vůni kombinace tmavých peckovin, lesních plodů a minerálních tónů. Extraktivní „růžovka” vyrobená stylem klaretu byla plná, nasládlé, dostatečně šťavnaté a výrazně pikantní.

Ve svém žebříčku oblíbenosti a kvality jsem na vrchol umístil (možná trošku nečekaně vzhledem k vyššímu zbytkovému cukru) Rulandské šedé 2013 ve výběru z hroznů (Lampelberg). Trošku sladší (25 g/l zbytkového cukru), ale bohaté a extraktivní víno (30 g/l bezcukerného extraktu) s atraktivní vůní po květinách, medu a jemných minerálech. V chuti plné vyzrálého ovoce, opět medové a minerální tóny s decentní botrytickou stopou. Víno, kterého je takříkajíc plná huba!

A na závěr sladší tečka - Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů. Výrazně nasládlé víno (39 g/l zbytkového cukru) s klasickou tramínovou vůní (růže, exotické liči, jemná kořenitost). V chuti šťavnaté, bohatě ovocně-květinové s měkce pikantním závěrem. Pocitově nebylo víno tak sladké, jak by se od množství zbytkového cukru očekávalo.

A takto hodnotil vína z Lahoferu kompletní „vrcholový tým”: Ryzlink rýnský 2013 VOC - 9 bodů (z 10 možných), Rulandské šedé 2013 a Neuburské 2012 - 8,9 b., Rulandské bílé 2013 a Ryzlink vlašský 2013 - 8,8 b., Tramín červený 2013 a Sauvignon 2013 VOC - 8,7 b., Frankovka 2013, Rulandské modré 2011 a Veltlínské zelené 2013 VOC - 8,6 b., Svatovavřinecké rosé 2014 - 8,5 b. a Müller Thurgau 2013 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý