Ochutnávka vín Patria Kobylí

Ochutnávka Patria Kobylí, a.s. dne 04.05.2015

Výrazná síla červeného

Po více než roce jsme měli možnost opět ochutnat ve Viničním altánu vína ze známého vinařství Patria Kobylí. Tomáš Rylka, který vína vybral a představil, měl jednoho nečekaného protivníka: hokejový zápas Česko - Kanada. Zatímco na ledě naši prohráli, přítomní hosté byli na tom výrazně lépe.

Ochutnali jsme tucet vín z ročníků 2007 až 2014, pět bílých a sedm červených. I to naznačilo, že hlavní silou vinařství jsou vína z modrých odrůd.

Nicméně tři bílá vína z nižší řady Gallery mne velmi potěšila výborným poměrem cena/výkon. Jedním z nich bylo hned to první, jakostní Neuburské Gallery 2013. Víno na hranici suchého a polosuchého (cukernatost moštu jako pozdní sběr) mělo příjemnou ovocně-květinovou vůni. V chuti lehounce nasládlé, ovocné s dotykem lučních květů, šťavnaté a měkce pikantní. Nekomplikované víno pro delší pití.

Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru byl bohatší a vrstevnatější ve vůni i chuti. Suché víno s vyrovnaných poměrem zbytkového cukru a kyselin (5,1 g/l a 6 g/l). Ve vůni ovocné a jemně minerální. V chuti se k ovoci (světlé peckoviny) ještě přidaly lehké květinové tóny. Měkce pikantní víno se středně dlouhou dochutí.

Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru mělo na můj vkus příliš výraznou kyselinu (8,5 g/l). Ve vůni bylo ovocně-minerální se zřetelnými tóny citrusů. V chuti identické, výrazně pikantní. Je to víno na delší trať. Podle mne by k optimální kondici potřebovalo ležet v láhvi ještě minimálně rok.

Příjemná byla Pálava Gallery 2014, jakostní víno s vůní lehce kořenitých citrusů v jemném „tramínovém” závoji. V chuti obdobné, šťavnaté a pikantní. Pálava i pro ty, kteří nemají rádi výrazně aromatická a sladší vína, jako třeba já.

Nicméně chutnalo mi i následující víno s vysokým zbytkovým cukrem (41 g/l). Rulandské bílé 2012 ve výběru z hroznů potěšilo plnou vůní jižního ovoce (včetně banánů). To platí i o chuti bohaté na nazrálé ovoce. Nasládlé, v těle zakulacené, v závěru měkce pikantní. Mazlivé, lehce medové víno.

Prvním červeným bylo jakostní Zweigeltrebe Gallery 2011. Ve vůni kořenité tmavé ovoce. Stejně tak v uhlazené chuti, v níž se objevila i jemná stopa vanilky z dubového sudu. V závěru bylo víno lehounce pikantní.

Následoval Modrý Portugal 2011 v pozdním sběru. Ve vůni výrazně kořenité tmavé ovoce se stopou po „bakelitu”. Stejně tak v chuti, kde se objevil i lehký čokoládový „štych”. Aromaticky to není můj typ vína.

O poznání příjemnější bylo pro mne Svatovavřinecké VOC 2009. Ve vůni téměř džemovité tmavé ovoce, a to včetně lesní směsi. Stejně tak ve vyzrálé a poměrně pikantní chuti. Tradičně vyšší kyselinka u „vavřince” mi příliš nelahodí.

Asi nejvíc se všech červených vín večera mi chutnalo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni náznak višní v čokoládě a lehká kořenitost. V jemné chuti tmavá lesní směs, opět lehounce kořenitá se stopou čokolády. Víno nabídlo výrazně delší dochuť a pěkný bezcukerný extrakt (29,6 g/l).

Zajímavé bylo Patria cuvée 2009 ve výběru z hroznů z odrůd Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. Překvapivě vysoký zbytkový cukr (7,8 g/l), bohatá vůně po tmavé lesní směsi. V chuti opět tmavé ovoce, lehce kořenité se zřetelnými tříslovinami. V závěru pak měkce pikantní. Víno má před sebou lepší budoucnost, ale vysoký cukr u červeného vína je pro mne handicapem.

To platí i o Frankovce VOC Modré hory 2009. Další polosuché (7,5 g/l zbytkového cukru) červené, u předních vinařství málo vídaný zjev. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce, opět s tóny „bakelitu”. V lehce nasládlé chuti tmavé ovoce, opět jev mnou nazývaný „bakelit”, tělo uhlazené a v závěru velmi pikantní. Malinko podbízivé víno, ale pro milovníky červených spíše „ani ryba, ani rak”.

A na závěr pro mne jeden ze dvou vrcholů večera: Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů, barrique. Suché víno s vůní tmavého ovoce a lehounkých tónů nakládaných hub. V chuti velmi uhlazené a nazrálé tmavé ovoce, a pikantní koncovka. Víno se blíží ke svému vrcholu.

Kompletní „vrcholový tým” ocenil především červená vína. Tady jsou body: Rulandské modré 2007 - 9,2 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2011 a Cuvée Rulandské modré & Cabernet Sauvignon - 9,1 b., Svatovavřinecké VOC - 8,8 b., Ryzlink vlašský, Rulandské bílé a Modrý Portugal - 8,7 b., Pálava Gallery a Zweigeltrebe Gallery - 8,6 b., Frankovka VOC - 8,5 b., Neuburské Gallery - 8,4 b. a Rulandské šedé - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý