Ochutnávka vín Sklep na Bařině (Čejkovice)

Ochutnávka Sklep na Bařině (Čejkovice) dne 12.08.2015

Ve vedru ze Sklepa na Bařině

Hodně vody proteklo (včetně jedné povodňové) v Botiči pod Gröbovkou od doby, kdy nás naposledy navštívil s čejkovickými víny Tomáš Bařina z rodinného vinařství Sklep na Bařině.

Nicméně přijel, a my mohli (jako v tomto létě již tradičně) v pořádném vedru ochutnat deset vín z ročníků 2013 (3 vzorky) a 2014 (7 vzorků), všechna zemská, byť parametry cukernatosti moštu často dosahovaly pozdního sběru.

Zahájili jsme Veltlínským zeleným 2013, suchým vínem s trošku vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkou minerální stopou. V plnější chuti poměrně šťavnaté, ovocné a malinko kořenité s pikantním závěrem, který prozradil také decentní grepovou stopu.

Následovalo Cuvée Ryvee 2013 z odrůd Veltlínské zelené (55 %), Ryzlink rýnský (30 %) a Ryzlink vlašský (15 %). Suché víno s vůní světlého ovoce, lipového květu a lehkých travnatých tónů. Ve středně plné chuti bylo šťavnaté, ovocité a lehce zakulacené. V závěru bylo zřetelně pikantní.

O poznání zajímavější bylo pro mne Rulandské modré klaret 2013. Opět suché víno z dostatečně vyzrálých hroznů. Ve vůni jemné tmavé ovoce, květiny a stopa po višňové či třešňové pecičce. V chuti měkce ovocné, zakulacené s pikantní koncovkou. Víno však nenabízí zcela příznivý poměr cena/výkon.

O malinko lépe na tom byl Sauvignon Blanc 2014, rovněž suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4 g/l). Ve vůni jižní ovoce, které dokonce přecházelo až do banánových tónů, pro sauvignon dost neobvyklých. V chuti převládala přezrálá broskev, zřetelná byla také jemná minerální stopa. Dochuť byla středně pikantní.

Frankovka rosé 2014 byla ještě suchá (5 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jemné lesní plody. V chuti plnější a ovocně-minerální. V pikantním závěru spíše převládaly tmavé peckoviny.

Müller Thurgau 2014, který byl na hranici suchého a polosuchého vína, mne již tolik nezaujal. Ve vůni převládalo světlé ovoce, převážně hrušky. V chuti zakulacené, lehce nasládlé, středně pikantní s grepovou hořčinkou v závěru.

O poznání přitažlivější bylo polosuché Rulandské bílé 2014 s vůní máslového světlého ovoce v jemném minerálním závoji. V chuti měkce ovocné (bělomasá broskev s delikátní pecičkou) a zakulacené. Celkově v těle lehounce pikantní.

Rulandské šedé 2014 bylo rovněž polosuché a vonělo po světlém ovoci, medu a špetce minerálů. V chuti nazrálé světlé ovoce, jemně minerální s lehkou grepovou hořčinkou v závěru na patře.

Mimořádně zajímavý byl Cabernet Sauvignon 2014 deklarovaný jako klaret, ale barvou to bylo jednoznačně „růžovka”. Polosladké víno s výraznou kyselinou (8 g/l) bylo pocitově spíše na úrovni polosuchého vína. Příjemná vůně jemně smetanových tmavých peckovin. Ve šťavnaté, jen malinko nasládlé chuti jsem cítil bohaté tmavé ovoce. Velmi plné víno s pikantní koncovkou.

A na závěr „sirotek” - jediné červené víno večera. Ve vůni tmavé ovoce se stopou vanilky. Stejně tak v trošku štíhlejším těle, v němž byl cítit i jemný dotek dřeva a džemu. Lehčí víno na běžné, i delší pití.

Početně výrazněji oslabený „vrcholový tým” hodnotil čejkovická vína od Bařinů takto: Rulandské šedé 2014 - 8,7 bodu (z 10 možných), Rulandské modré klaret 2013 a Sauvignon Blanc 2014 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2013 a Cabernet Sauvignon klaret 2014 - 8,5 b., Frankovka rosé 2014 a Rulandské bílé 2014 - 8,4 b., Modrý Portugal 2013 a Müller Thurgau 2014 - 8,3 b. a Cuvée Ryvee 2014 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý