Ochutnávka vín "Špičková rumunská vína" (Kassimex, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka Cramele Recas & Wine Princess Opět to nejlepší z Rumunska dne 03.09.2015

Atraktivní kousky z Rumunska

Tucet vín z prvotřídních rumunských vinařství Cramele Recas a Wine Princess nás opět přesvědčil o jejich vysoké kvalitě. Pokud jde o bílá vína, tady to není tak zcela jednoznačné, nicméně i zde se stále častěji objevují atraktivní kousky. Červená však jednoznačně potvrzují skvělý poměr cena/výkon.

Náš pravidelný host Casian Suciu-Šubert z dovozní společnosti Kassimex, s.r.o. tentokrát představil pět bílých, jedno růžové a šest červených vín z několika kvalitativních řad z obou vinařství.

Vstupní Riesling italský (tedy vlašský) 2014 z řady Castel Huniade byl vcelku příjemným vstupem, hlavně v zavíňovací roli. Vůně měkce ovocná se vzdálenými minerálními tóny. Stejně tak téměř identická chuť s jemně pikantní koncovkou. Potěší poměrně příznivá cena, lehce nad hranicí našich kvalitativně srovnatelných „vlašáků”.

Příjemně překvapil Sauvignon Blanc 2014 z řady Paparuda. Suché víno s trošku nižší kyselinou (5,3 g/l) a s pěknouu vůní nazrálého světlého ovoce se zřetelnou stopou černého bezu. Chuť měkce ovocná, zakulacená a šťavnatá s lehce pikantním závěrem a zřetelnou stopou černého bezu.

Následoval skok hodně vysoko - Chardonnay 2014, barrique z výrazně vyšší řady Sole. Víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (3,75 g/l a 3,2 g/l). Ve vůni máslové ovoce se stopou vanilky. V chuti jižní ovoce a zřetelný dotyk vanilky a dřeva. Tělo plné a šťavnaté s delší, pikantní dochutí.

Absolutní novinkou ve Viničním altánu byla Feteasca Regala 2014 z řady Mladita. Polosladké víno s ovocně-květinovou vůní se špetkou minerálů. V chuti nasládlé, měkce ovocné, zakulacené a jemně pikantní.

A další novinkou bylo víno Muscat Ottonel/Feteasca Regala 2014 z nižší řady Schwaben Wein. Sladké víno (36 g/l zbytkového cukru). Ve vůni muškátové i lehce tramínové tóny včetně citrusů. V chuti sladší, ovocně-květinové, zakulacené, ale méně pikantní.

Předstupněm k výborným červeným bylo Rosé cuvée 2014 z řady Castel Huniade. Polosuché víno (zřejmě z odrůdy Pinot Noir) s příjemnou kyselinkou (6,3 g/l) a vůní po tmavé lesní směsi se špetkou smetany. V chuti identické, šťavnaté, zakulacené s příjemně pikantní koncovkou.

Prvním červeným vínem byla Feteasca Neagra 2013 z řady Paparuda. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny. Stejně tak v měkce pikantní ovocné chuti v kompotovaném provedení. Rozhodně víno s pěkným poměrem cena/výkon!

Následovala vína z vinařství Wine Princess. Nejprve Cadarca 2012 s vůní výrazně kořenitého tmavého ovoce. Také v chuti, kde jsou zřetelné jemné třísloviny a také lehké paprikové tóny. Tato klasická rumunská odrůda mne příliš nepřitahuje.

Přitahuje mne však jiná rumunská klasika - Feteasca Neagra. Ochutnali jsme ji v provedení vinařství Wine Princess z ročníku 2012. Voněla po džemovitém tmavém ovoci. Chuť bohatě ovocná, uhlazená a elegantní. V džemovité dochuti bylo víno měkce pikantní, přičemž jsem cítil i jemné třísloviny.

O chloupek více mi chutnal Cabernet Sauvignon 2012 (řada Lautarul) z vinařství Cramele Recas. Ve vůni džemovité tmavé ovoce. V plné chuti byly cítit tmavé peckoviny v kombinaci s lesními plody. V uhlazeném těle byly ještě zřetelné jemné třísloviny.

Hodně vyzrálým a hutným vínem byl Merlot Reserva 2011 (řada Torre Rika) z vinařství Cramela Recas. Vyšší alkohol (14,4 %), plná vůně přezrálého tmavého ovoce s jemnou stopou dřeva a vanilky. Chuť vyzrálá, bohatá s decentními tříslovinami. Víno má před sebou ještě dlouhou perspektivu. Toto, stejně jako předchozí víno má opravdu výborný poměr cena/výkon.

A na závěr, jak se sluší, sladká tečka. Tentokrát Conacul Ambrozy Sauvignon Blanc 2012 Late Harvest z vinařství Cramele Recas. Vysoký zbytkový cukr (107 g/l). Ve vůni lehce minerální citrusy. Ve sladké, ale také velmi pikantní chuti je víno ovocně-minerální. Převažují citrusy, včetně sušené kůry. Opravdová delikatesa, která určitě léčí podávaná po malých skleničkách.

A ještě hodnocení početně tentokrát trochu oslabeného „vrcholového týmu”: Cabernet Sauvignon Lautarul - 9,1 bodu (z 10 možných), Merlot Reserva Torre Rika - 9 b., Sauvignon Blanc Ambrozie - 8,9 b., Chardonnay barrique Sole a Feteasca Neagra Wine Princess - 8,8 b., Sauvignon Blanc Paparuda a Cadarca Wine Princess - 8,6 b., Feteasca Regala Mladina, Feteasca Neagra Paparuda a Rosé cuvée - 8,5 b. a Riesling italský - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý