Ochutnávka vín "Vína z Chile a Argentiny" (OpenWine, s.r.o - dovozce)

Ochutnávka "Vína z Chile & Argentiny" dne 29.10.2015

S Jorgem po Chile a Argentině

Osm chilských a dvě argentinská vína jsme ochutnali na letošní prezentaci vín z nabídky dovozní společnosti OpenWine ve Viničním altánu.

Jorge Atisha, věrný host Viničního altánu, tentokrát připravil kromě tradičních vín z chilského vinařství Santa Ema a argentinského Familia Schroeder také dvě absolutní novinky. Rozhodně potěšily!

Zahájili jsme rázně - Santa Ema Sauvignon Blanc Select Terroir 2014. Suché a svží víno s vůní světlého ovoce, jemného černého rybízu a stopou minerálů. V chuti ovocný (převaha broskví, trochu meruněk), šťavnatý s náznakem černého rybízu s pikantním závěrem na patře.

O něco méně vstřícné bylo u mne Santa Ema Chardonnay Select Terroir 2014. V e vůni nazrálé světlé ovoce, stopa máslovosti a minerálů. V chuti suché, ovocné, jemně minerální s pikantní koncovkou.

Z poněkud vyšší kategorie byl Santa Ema Sauvignon Gris Reserve 2014. Savignon šedý neochutnáváme příliš často, a ten ze Santa Emy byl opravdová třída. Ve vůni světlé ovoce a tóny sladké máslové kukuřice. V chuti světlé ovoce, jemné tóny černého bezu a pikantní v delším závěru.

Rozhodně osvěžující bylo Santa Ema Rosado Soul 2014, „růžovka” z odrůd Cabernet Sauvignon (80 %) a Syrah (20 %). Ve vůni jemná lesní směs. V poněkud plnější chuti rovněž tmavé lesní plody, tělo uhlazené a jemně pikantní v závěru.

Prvním červeným byla novinka z nabídky vinařství Santa Ema - Intio Picaro Cabernet Sauvignon 2013.

Víno s pěkným poměrem cena/výkon a nepřehlédnutelnou etiketou vonělo po džemovitém tmavém ovoci. V chuti tmavé ovoce, již uhlazené třísloviny se stopou čokolády. V dochuti bylo víno měkce pikantní.

A přišla další novinka, tentokrát z Argentiny. Mendoza Heights Malbec-Merlot 2014 z vinařství Bodegas Santa Ana. Obě použité odrůdy po 50 %, ve vůni džemovitá lesní směs. V chuti bohatě ovocné, uhlazené a měkce pikantní.

Následovalo pro mne nejlepší víno večera - Familia Schroeder Saurus Malbec 2014. Víno z jihoargentické Patagonie nabídlo ve vůni delikátní tmavé ovoce. V uhlazené chuti kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. Elegantní víno s delším, pikantním závěrem.

Velmi pěkní bylo rovněž následující Carmenére Barrel Reserve 2013 z vinařství Santa Ema. Stejně jako předchozí Malbec měl vyšší alkohol - 14 %. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, stejně tak ve výrazně uhlazené chuti s tóny kávy a čokolády. V9no zrálo 7 až 8 měsíců v bariku. Víno předvedlo měkce pikantní ocásek.

Santa Ema Merlot Reserve 2013 vonělo po vyzrálém tmavém ovoci. K němu se v chuti přidala vanilka a čokoláda, ovoce spíše připomínalo lesní směs. Každopádně v těle byly zřetelnější tóny dubu.

Na závěr pak sladká tečka v podobě vína Santa Ema Moscato Soul 2013. Sladké víno z odrůdy Muscatel vonělo po vyzrálých citrusech v jemném minerálním závoji. Chuť spíše sladší, bohatá na citrusy s výraznějším podílem grepu. V závěru je zřetelná jemná grepová hořčinka.

Příjemný, uvolněný večer s výbornými víny, z nichž minimálně dvě červená se mohla pochlubit pěkným poměrem cena/výkon.

A takto hodnotil chilská a argentinská vína početně lehce oslabený „vrcholový tým”: Familia Schroeder Saurus Malbec - 9 bodů (z 10 možných), Santa Ema Carmenére Barrel Reserve - 8,9 b., Santa Ema Sauvignon Gris Reserve a Santa Ema Merlot Reserve 8,8 b., Santa Ema Sauvignon Blanc a Mendoza Heights Malbec-Merlot - 8,7 b., Santa Ema Chardonnay a Intio Picaro Cabernet Sauvignon - 8,6 b., Santa Ema Moscato Soul - 8,5 b. a Santa Ema Rosado Soul 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý