Ochutnávka vín "Prvotřídní tokajská vína" (Vinarka.CZ – dovozce)

Ochutnávka "Krásná vína z Tokaje" (Maďarsko) dne 20.11.2015

Komorní a skvělý tokajský večer

V porovnání s přechozími degustacemi ve Viničním altánu jsme skvělá tokajská vína ochutnávali v poměrně komorním prostředí. Nicméně všichni, které odradilo nevlídné počasí, mohou jen litovat. MUDr. Dana Chvátalová z dovozní firmy Vinarka.cz nám i letos připravila krásnou sestavu deseti vín od čtyř tokajských vinařů. Vína suchá, polosuchá, sladká i nejsladší.

Zahájili jsme pochopitelně víny suchými. Prvním bylo Tokaji János Aldás 2012 z rodinného vinařství Bene. Víno z odrůdy Furmint zrálo krátce v dubovém sudu. Ve vůni ovocně-květinové s náznakem lipového květu. V suché chuti květiny, stopa vanilky a koření ve velmi pikantním závěru.

O trošku více mi chutnalo rovněž suché (3,8 g/l zbytkového cukru) víno Tokaji Furmint barrique 2011 ze stejného vinařství. Víno s vyšším alkoholem (14 %) vonělo po vyzrálém ovoci s výraznou stopou dřeva, vanilky a jemných karamelových tónů. V chuti téměř identické, v závěru zřetelně pikantní s kořenitým ocáskem.

Doslova mne pohladilo Tokaji Hárslevelü 2012 z rodinného vinařství István Kiss. Polosuché víno s vyšším alkoholem (14 %) krásně vonělo po světlém ovoci, jemném medu a lipovém květu. V chuti ovocně-medové s výraznou stopou lipoviny, zakulacené, lehce nasládlé a elegantní s měkce pikantní koncovkou.

Následovalo již polosladké (34 g/l zbytkového cukru) Tokaji Sárgomuskotály 2012 z vinařství Sajgó Gábor. Ve vůni přezrálé světlé ovoce s lehce oxidativní stopou. V chuti sladké ovoce (máslová hruška), plné a kulaté s měkce pikantním závěrem.

Pro mne nejlepším vínem večera bylo Tokaji Szamorodni 2007 z rodinného vinařství István Kiss. Sladší víno (53 g/l zbytkového cukru) s pěknou kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, med a květy. V sladší, nikoliv přeslazené chuti bylo identické, snad trošku kořenitější s jemně pikantní dochutí se stopou vlašských ořechů.

Pěkně mu sekundovalo Tokaji Furmint édes 2006 z vinařství Andrássy. Vyšší zbytkový cukr (62 g/l), nižší alkohol (11 %) a příjemná kyselina (6,9 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (hruška), stopa ořechů a květů. V chuti o něco výraznější ořechové a květinové tóny. Tělo uhlazené a nasládlé (nikoliv pouhý cukr) s pikantním závěrem.

A další výborné víno - Tokaji Nápaldás (slunečnice) 2012 z rodinného vinařství Bene. Cuvée odrůd Sárgomuskotály (50 %) a Furmint (50 %) mělo 67 g/l zbytkového cukru a solidní kyselinu (7 g/l). Výrazně zlatá barva, ve vůni přezrálé sušené ovoce a lehounká stopa ušlechtilé plísně. Ve výrazně nasládlé chuti sušené ovoce se stopou mandarinky a krásně pikantní závěr.

Za „dvojku” večera považuji Tokaji ASZÚ 3 puttynos 2003 z rodinného vinařství Bene. Ve vůni bohaté sušené ovoce. V chuti přezrálé ovoce (především hruška) se stopou sušené ovocné kůry citrusů, přes vysoký zbytkový cukr (72,4 g/l) nepůsobí víno přeslazeně. Naopak potěší krásnou a dlouhou pikantností v závěru na patře.

Na závěr dvě vína s nejvyšším zbytkovým cukrem. Nejprve Tokaji Forditas 2006 z vinařství Sajgó Gábor. Bohatý zbytkový cukr (77,5 g/l), solidní kyselina (7,5 g/l) a možná na tento typ vína překvapivě vysoký alkohol (14,2 %). Ve vůni sušené kůra citrusů, tóny datlí a fíků. Stejně tak v sladší, ale měkce pikantní chuti s hodně dlouhým závěrem. Úctyhodný je bezcukerný extrakt - 39,8 g/l.

A velmi stylový závěr: Tokaji Kövérszôlô Késôi szűretelésű 2013. Sladké, ale živé víno s nejvyšším zbytkovým cukrem večera (88 g/l) a relativně nižší kyselinou (5,1 g/l). Ve vůni citrusy, med a květiny. Chuť medově-citrusová, sladká a v závěru měkce pikantní.

Pěkná tečka za večerem s krásnými tokajskými víny, která jsme ještě večer bohatě přechutnali. A „vrcholový tým” rozhodl v hodnocení takto: Tokaji Szamorodni 2007 - 9,2 b., Tokaji Nápaldás (slunečnice) 2012 a Tokaji ASZÚ 3 puttynos 2003 - 9,1 b., Tokaji Furmint édes 2006 - 9 b., Tokaji Forditas 2006 - 8,9 b., Tokaji Hárslevelü 2012, Tokaji Sárgomuskotály 2012 a Tokaji Kövérszôlô Késôi szűretelésű 2013 - 8,8 b., Tokaji Furmint barrique 2011 - 8,6 b. a Tokaji János Aldás 2012 - 8,5 bodu.

Text Libor Chlupatý

Fotografie Ivana Chlupatá a Libor Chlupatý